Arcan Makina Türkiye'nin ilk tünel tipi lokomotif üreticilerindendir. Firma olarak gerek tünel kazılarında, gerekse maden tünellerinde kullanılmak üzere çeşitli güçlerde lokomotif üretilmektedir.

Dizel lokomotiflere ek olarak, aynı zamanda elektrikli lokomotif üretimi de yapmaktayız. 5-16 ton ağırlıkları arasında değişmekte, 22kW'tan başlayan güçlerde dizayn edilmektedir. Bu lokomotiflerin yerlilik oranı % 95'e yaklaşmaktadır.

TÜBİTAK ile "Tünel ve Madencilik Sektöründe Ekipman ve Personel Taşıma Amaçlı Kullanılan Dizel Lokomotif Sisteminin Geliştirilmesi" başlığı altında bir proje gerçekleştirilmiş ve başarıyla bitirilmiştir.

Tünel inşaatlarında ve maden ocaklarında malzeme ve ekipman taşımak için lokomotifler kullanılmaktadır. Kullanılan bu lokomotifler Elektrikli ve Dizel Motor tiplerine göre sınıflandırılmaktadır. Elektrikli Lokomotifler kömür tozu, kükürt tozu ve metan gazının hacmen %0.3 oranında olduğu ortamlarda kullanımı yasak olup Dizel Lokomotifler belirlenen standartlar altında kullanılabilmektedir

Resmi Gazete Sayı: 28770

Özellikler

Genel

Arm Maden tipi lokomotif max 550-900mm tekerlek capları ile tren yolu ile yatay yapımları içine malzeme veya işçilerin taşınması %35 % yolundan dalma ve yükselme için tasarlanmıştır. Lokomotif Bu konuda § 232 derece SNM 2 metan ve karbon patlaması tehlikeli çevrede kullanılmak için izin verilir. Uluslar arası maden yönetmeliklerinin izni çerçevesinde (editoryal personel CBU NO.22/1989.SV.NO.NV). Avrupa konseyi AB NO.94/9/EC GRUBU 1 KATEGORİSİ M2 ihtiyaclarını karşılayan makinedir. En son yönetmelikler kapsamında (NV176/2008 Avrupa parlementosu konseyi AB.2006/42/EC ) Gerekli tetkikler yapılarak uygun hale getirilmiştir.

Maden içine taşıma kolaylaştırmak için lokomotif üç temel bölüme ayrılır. Lokomotif kontrolü, iki kabinden de yönetilir metan sensörü de dahil olmak üzere kontrol, izleme ve güvenlik elemanları, ile donatılmış lokomotif güvenli kontrolü için tasarlanmıştır. Kabin performansı yolu ve servis personeli için yaralanma ve olumsuz dış etkilerden güvenilir koruma iyi bir görünüm sağlar. Lokomotif hidrostatik transfer tipi dört silindirli elektronik olarak kontrol edilen dizel motor ile donatılmıştır.

Motor atmosfere metan gazı ve transfer patlama başlamadan engelleyen emme ve egzoz hatları, korunması ile madencilik koşullarda çalışması için tasarlanmıştır. Egzoz gazları kendi çıkış sıcaklığı 70 ° C geçmeyecek şekilde soğutulur. Motorun başlatması hydrostarter tarafından gerçekleştirilir. Hareketin tekerleklerin aks üzerinde güç devri eksenleri yerleştirilen karşılıklı bağlı mekanik redüktör ile güç otomatik ayarlama ile transfer hidrolik kompozisyonu yürütmektedir. Hidrostatik transferi optimum çalışma koşulları ve frekans ve hidro-anahat baskılar bağlı olarak hidrolik motor aşırı sınırlar güç ayarı sağlayan hidrolik motorun doğrudan ayarlama sistemi ile sağlamaktır. Elektronik ve izleme sistemi lokomotifin çalışma koşulları, hız aşılması belirli değerleri veya acil durumlarda otomatik olarak devreye girer düdük ile dizel-hidrolik agrega, metan, kusurları konsantrasyonu ve vb basınç ve sıcaklık değerlerindeki ani değişikliklerde CPU programsal olarak devreye girer gerekli olan uygulamayı devreye sokar. Lokomotif ek hidrolik alet ve makinelerin çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.(örneğin. Hidrolik matkap presler, manuel durdurma çekiç ve diğerleri.).

Dizel Lokomotif

Arcan Makina geniş bir yelpazede tünel içi dizel lokomotif üretmektedir. Makinalarımız, sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdümüze uygun olarak verimliliği sağlamak ve emisyon düzeylerini en aza indirgemek için son teknolojik yeniliklerden çoğunu kullanmaktadır.

Çeşitli motor, şanzıman ve egzoz temizleme seçenekleriyle birlikte birçok ek özellik ile 4 ton ila 40 ton arasında değişen boyutlarda imalatımız mevcuttur; uygulamanıza uyacak bir ürüne sahip olmanız garanti edilmektedir.

Bazı örnek özellikler sıralanmıştır:

No Özellik Ölçü
1Uzunluk 6000-9000mm
2Genişlik 1000-1650mm
3Yükseklik 2300mm
4Ray aralığı 600-900mm
5Sürücü kabini Açık veya kapalı
6Ağırlık 4-40ton
7Maksimum hız 20-32km/saat
8Sürücü Kontrol Göstergesi Standart
9Yüke ve güzergaha göre kalkma ve durma ayarları Standart
10Mekanik imdat freni Standart
11Kontak anahtarlı, aydınlatma ve korna sistemi Standart
12Ağır iş teker seti Standart
13Operatör güvenlik sistemi Standart
14Yangın söndürme sistemi Dahil
15Fren Tertibatı Dahil
16Hidromotor
17Sistem basıncı 210 bar
18Motor Hızı 2000-2400rpm
19Silindir sayısı 4-6
20Electric Engine Starter
21Egzoz susturucu
22Su soğutmalı
23Kamera sistemi
24IP68 sistem koruması
25Coupling Hızlı bağlantı

Elektrikli Lokomotif

Arcan Makina piyasadaki en kapsamlı elektrikli lokomotif yelpazesine sahiptir ve 1.75 ton ile 30 ton arasında ağırlığa sahiptir. Çok sayıda motor ve lokomotif tasarım seçenekleri ile, uygulamanız için ideal bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Akülü lokomotifler son derece verimli olarak uzun mesafeli nakliye için kullanılabilir. Daha önce sadece geleneksel olarak dizel lokomotifi ile mümkün olan işler, büyük çekişli akülerin kullanılabilir hale gelmesi ile artık elektrikli lokomotiflerle de çözümlenebilmektedir.

Madencilik veya zorlu inşaat projelerinde çalışmak üzere tasarlanmış lokomotiflerimiz her zaman üstün kalite ve üretim aşamalarından sonra kullanıma hazır hale gelmektedir.

Tübitak Projesi Hakkında

Tünel inşaatlarında ve maden ocaklarında malzeme ve ekipman taşımak için lokomotifler kullanılmaktadır. Kullanılan bu lokomotifler elektrikli ve dizel Motor tiplerine göre sınıflandırılmaktadır. Elektrikli Lokomotifler kömür tozu, kükürt tozu ve metan gazının hacmen %0.3 oranında olduğu ortamlarda kullanımı yasak olup dizel lokomotifler belirlenen standartlar altında kullanılabilmektedir(Resmi Gazete, Sayı:28770).

Henüz Türkiye'de üretimi gerçekleşmeyen yeraltı tünel ve maden işlerinde kullanılan lokomotif, projemiz kapsamında firmamızın Ar-Ge çalışmaları sonucu ülkemize kazandırılmıştır. Geliştirilmiş olan yerli sistem, patlayıcı ortamda çalışabilir olup maliyeti düşük sistem ülkemize kazandırılmıştır. Böylece madenlerde ve tünellerde meydana gelen iş kazaları önemli ölçüde azaltılacaktır.

Proje kapsamında prototip üretimi gerçekleştirilmiş olan lokomotifin alt bileşenleri; bandaj(motorun ürettiği enerjiyi mekanik sisteme ileten hidrostatik sistem), şase, çift kabin, dizel motor, ekipmanları kontrol edecek olan güç sistemi ve elektronik kontrol sisteminden oluşmuştur. Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilmiş sistem; dar çalışma alanlarında manevra yapmasına gerek kalmadan iki yönlü çalışabilecek, anti patinaj sistemi ile ağır yüklerde kolay kalkışlar sağlayacak ve kullanılacak dizel motordan çıkan egzoz gazının filtrasyonu yapılacak şekilde işçi sağlığının maksimum düzeyde korunacağı bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir.

No Özellik Ölçü
1 Çeki Kuvveti (Kanca kuvveti) 30 KN
2 Maximum çalışma eğimi %2
3 Egzoz karbon monoksit salınımı 0.07-0.09 Ppm
4 Egzoz ekipmanları ve egzoz gazı çıkış sıcaklığı Maksimum 70 °C
5 Çekebileceği yük kapasitesi 150 Ton